Greater Manchester Fringe 2015

Manchester
Fringe

The Greater Manchester Fringe Awards

A celebration of the best talent

b>2017 Nominations and winners

Most Innovative Use of Space

Short List
THE TRUE HISTORY OF THE TRAGIC LIFE AND TRIUMPHANT DEATH OF JULIA PASTRANA THE UGLIEST WOMAN IN THE WORLD
The Suitcase, the Beggar and the Wind
Starke.florida the final hours of Ted Bundy
Ad Dougie Douglas: Happy Birthday Clarky
King Queen Jack
Winner - The Suitcase, the Beggar and the Wind


Best Revival
Short List
Watching Goldfish Suffocate
Auntie & Me
No Exit
THE TRUE HISTORY OF THE TRAGIC LIFE AND TRIUMPHANT DEATH OF JULIA PASTRANA THE UGLIEST WOMAN IN THE WORLD
It Can’t Happen Here
A Respectable Wedding
Winner - Watching Goldfish Suffocate


Best Comedy
Short List
Ruth E Cockburn: Love letters from Blackpool
Abi Roberts: Anglichanka
Richard Carpenters Close to You
Rachel Creeger: It’s No Job for A Nice Jewish Girl
Bright Club Manchester
Winner - Rachel Creeger: It’s No Job for A Nice Jewish Girl


Best Comedy Play
Short List
Bad Advice
Conspiracy Theory: A Lizards Tale
Ad Dougie Douglas: Happy Birthday Clarky
Trolley Girls
A Respectable Wedding by Bertold Brecht
Faces at The Window
The Loves of Others
Trolley Girls
Winner – The Loves of Others


Ground Breaking
Short List
Cameryn Moore: Nerdfucker
The Secret
King Jack Queen
Watching Goldfish Suffocate
Winner – The Secret

 

Write for the Stage award for New Writing
Short List
Bleach
Bleeding With Mother
Matchsticks
Absolute Certainty
Winner - Bleach

 

Best Newcomer

Jack Queen King
Dan Ireland Reeves for Bleach
Tim Keogh for Thorn
Dave Jones for Forever Changes
Rosie Fleeshman for Narcissist in the Mirror
Bad Advice
Matchsticks
Winner – Tim Keogh for Thorn

 

Best Childrens Show
Short List
The Lion The Witch and the Wardrobe
Colourquest
The Magnificent Captain Moth
Planet Caravan
Grand Dame Theatre: The Dale Wingbottom Experience
Winner - Colourquest

 

Spoken Word
Short list
Appily Ever After
Narcissist in the Mirror
Chris Bowle’s live in Technicolour
Porky The Poet
Northern Beat Poets Association
Winner – Narcissist in the Mirror

 

Best Actor
Nicola Gardner – White is the new Black
Jennifer Banks – White is the new Black
Dan Ireland-Reeves – Bleach
David Degiorgio – Watching Goldfish Suffocate
Daniel Murphy – Thorn
EddiCapli – Starke.florida the Final Hours of Ted Bundy
Sadie Hasler for Fran and Leni
Sarah Mayhew for Fran and Leni
Winner – David Degiorgio


Best Drama

Short List
Bleeding With Mother
Thorn
Fran &Leni
Dark Satanic
North of Providence/Contractions
From Heaven to Hell
The Loves of Others
Forever Changes
Bad Advice
The Marriage of Kim K
Matchsticks
Starke.florida the final hours of Ted Bundy
The Suitcase the Beggar and the Wind
Absolute Certainty
King Jack Queen
Winner – Dark Satanic

 
Spirit of the Fringe
John McElhatton


2016

Best Drama - Award shared by Die Diana & Porno Chic
Best Comedy - Ria Lina: Dear Daughter
Best newcomer - People Zoo Productions
Best Adaptation / Revival - The Trial
Best Spoken Word - Geoff Winde: Money is as Innocent As The Sun
Most Innovative Use of Space - I'm Standing Next To You
Best new Writing - Trigonometry by John F K Hoyle and Standard Elite by Elliott Hughes
Best Venue - Chapter One Books
Spirit of the Fringe - Awarded to David Chriscole who attended 24 shows


2015 Awards

Best New Writing - Winner - Le Grand Return by Alan Stockdill
Also Nominated for Best new Writing:
Bump, by Andrew Hollingsworth
Stars are made of Concrete, by Michelle Ashton
Back Seat Betty, by Joshua Val Martin

Best Drama: Back Seat Betty by Joshua Val Martin
Also nominated for Best Drama:
The Gambit, by Mark Reid, 
Le Grand Return, by Alan Stockdill
Family Matters, by John Slater
The Stars are made of Concrete, by Michelle Ashton

Best Comedy: Bump, Buckle Up Theatre performed by Andrew Hollingworth and Oriana Charles. 
Also nominated for Best Comedy:
Reverb, by Daniel Nicholas
All Our Friends Are Dead, by Katie Norris and Sinead Parker
Mancunian Rhapsody, by Debra Tammer

Best Newcomer: Quina Chapman for Banjo Man
Also Nominated for Best Newcomer:
Nuala Cavanagh, for A Dream Play
Daniel Nicholas, for Reverb
Ben Baxter, for Chuggers


Best Spoken Word: Mouth, written by Christopher Bowles

Also nominated for Best Spoken Word:
Just Saying How It Is. Carol Robson
Poetry? What's That All About? JB Barrington
No Lead, All Copper Gone. Matt McAteer

Best Revival/Adaptation: Under Manc Wood, by Chris Kelly and Penny Edwards
Also nominated for Best Revival/Adaptation:
Berlin, E.P.I. and Zodiac Film
A Dream Play, Deja Vu Ensemble

Most Innovative Use of SpaceA Dream Play, presented by Déjà vu Ensemble 


Spirit of the Fringe
Daniel Thackeray, who starred in both Under Manc Wood and Together in Electric Dreams, which he also wrote. 

Best VenueThe Swan in Dobcross